Marzenie milionów

fiat 125p cultstyle

Taki Fiat to w 1974 roku marzenie milionów Polaków. Mimo “dużego” (jak na tamte czasy) spalania, kiedy benzyna była droga, takie auto chciał mieć każdy. Jeśli mówił, że marzy o mniejszym bracie 126p – to tylko przez pryzmat rozsądku.

fiat 125p cultstyle
foto: http://blog.niepoklikam.pl
W 1974r, czyli wtedy kiedy wyprodukowany został ten znakomity egzemplarz 125p był dobrem luksusowym. Po ciężkim okresie świeżego kapitalizmu w latach 90 w Polsce, gdzie 125p najczęściej wykorzystywany był w roli “auta budowlanego”, albo “ciągnika wiejskiego” po prawie 40 latach – 125p znów jest dobrem luksusowym. Szczególnie TAKI FIAT… !

fiat 125p cultstyle

Samochód kupiony został przez Przemka kilka lat temu. Co ciekawe, pomimo tego, że wyprodukowany został w 1974r w Polsce, większą część życia spędził poza granicami naszego kraju – a mianowicie na Słowacji. Świetny, stan blacharki oraz doskonały, fabryczny lakier zawdzięcza dobremu traktowaniu przez całe życie, a także postojowi w jednej ze słowackich… ciepłowni, gdzie temperatura jak i wilgotność powietrza skutecznie chroniła przed rudym najeźdźcą.

fiat 125p cultstyle

Nowy właściciel zapewnił mu niegorsze warunki, spędzania reszty życia. Ciepły garaż to podstawa. Auto nigdy, absolutnie, przenigdy nie wyjeżdża w złą pogodę z garażu, a nasza sesja stała pod dużym znakiem zapytania do ostatniej chwili. Na szczęście mimo jesiennego terminu – bożek benzyniarz załatwił nam genialną pogodę – by Fiat, mógł spokojnie opuścić garaż.

fiat 125p cultstyle

Przemek nie pozostawił Fiata jakiego go FSO stworzyło – i dobrze, bo w zasadzie zastanawiam się, dlaczego 125p nie można było kupić seryjnie w takim pakiecie wyposażenia? Fiat wygląda po prostu świetnie, a do tego przyciąga masę spojrzeń. Niestety Przemek czasem ma dodatkowe koszty związane z eksploatacją Fiata – Rehabilitacja osób, które skręciły karki oglądając się za Fiatem nie jest tania, ale takie życie posiadacza dobrego klasyka.

fiat 125p cultstyle

Air ride to najlepsze zawieszenie do takiego klasyka. Może pięknie prezentować się na parkingu i świetnie prowadzić podczas jazdy, bez obawy o krzesanie iskier idealnymi podłużnicami. Właśnie takie zawieszenie zamontowane jest w tym 125p. Profesjonalne części zapewniają bezproblemowe i naprawdę szybkie działanie. Takie zawieszenie ma jeszcze jeden plus – powoduje jeszcze większy szok przechodniów, kiedy kładzie się zupełnie na brzuchu do sesji zdjęciowej. Zawieszenie zostało zamontowane przez Rafała – właścicielem firmy air-ride.pl i drugiego, żonkilowego Fiata, którego opis również wkrótce na klasyczny.com

fiat 125p cultstyle

Wnętrze Fiata do rocznika 1974 jest na tyle piękne, że żadnych zmian nie potrzebuje, ale żeby prezentowało się jeszcze lepiej – fotele i kanapa zostały obszyte białą skórą, która doskonale współgra z niebieskim kolorem nadwozia. Do tego komplet odświeżonych chromów i mamy doskonałego klasyka.

fiat 125p cultstyle

Zaraz zaraz, do takiego fiata konieczne jest też koło ! Ten Fiat wyglądałby pięknie na wszystkim, ale felgi zamontowane aktualnie we Fiacie to istne mistrzostwo! 8,5 cali szerokości w BBS RM uzyskano dzięki zakupowi nowych, szerokich rantów. felgi skręcone pozłacanymi śrubkami, a dekielek wypełniony został oryginalnym logo PORSCHE. Oczywiście na koniec doza poleru na rany – i felgi gotowe.

fiat 125p cultstyle

To chyba tyle. I na pewno aż tyle, bo Fiat jest po prostu doskonały. Nic dziwnego, że na zgarnął nagrodę dla auta zlotu Cult & Classic Show (cultstyle.pl + klasyczny.com). Zastawialiście się kiedyś co by było gdyby takie auta jeździły po ulicy 40 lat temu ? Ja uważam, że przyciągały by równie dużo spojrzeń i wzbudzały taką samą zazdrość jak dzisiaj !

fiat 125p cultstyle

P.S – wszystkie foty w doskonałej jakości – w sam raz na tapetę ! Za zdjecia dziękujemy Wojtkowi, którego inne prace możecie znaleźć na stronie: http://blog.niepoklikam.pl

Komentarzy: 8