Polski, mały i klasyczny – Mikrus !

mikrus

Polski, mały i klasyczny – taki opis samochodu w większości wam przyniesie na myśl “naszego” poczciwego Fiata 126p. Sporo z nas zapomina o prawdziwym polskim mikrosamochodzie, który powstał już w 1957 roku – Mikrusie.

Na sesję fotograficzną tego unikatowego samochodu, wyprodukowanego tylko w ilości 1728 egzemplarzy wybrali się nasi krakowscy przyjaciele z meedia.pl Ten mikrosamochód, nie jest niestety w 100% polską konstrukcją….

Ze względu na małe, a w zasadzie zerowe doświadczenie przy budowie samochodów osobowych przez Wytwórnie Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu zdecydowano się na wykorzystanie części rozwiązań z Goggomobila. Samochód w założeniu miał być bardzo tani w zakupie, zmieścić cztery osoby i nieduży bagaż, a przy okazji spalać poniżej 4l/100km. Jeśli te założenia zostałyby w 100% zrealizowane, mógł to być samochód, który zmotoryzowałby komunistyczną Polskę!

Zakłady w Mielcu miały spore doświadczenie w budowie samolotów, a nie samochodów osobowych. Fakt ten został wykorzystany przy konstrukcji samonośnego nadwozia, które zostało wykonane w technologi lotniczej! Jednostka napędowa Mikrusa to 2-cylindrowy, 2-suwowy silnik o pojemności 300cm^3 umieszczony poprzecznie z tyłu. Silnik generował magiczną moc 14 koni mechanicznych, jednak nawet taka mała wartość pozwalała na poruszanie się ważącego 400kg gotowego do jazdy mikrosamochodu.

Zainteresowanie Polaków nowym mikrosamochodem było ogromne, w końcu w założeniach miał to być samochód dostępny dla większej części społeczeństwa. Jego cena miała oscylować w granicy 130% ceny motocykla o podobnej pojemności silnika. Samochód prowadził się całkiem nieźle, ale silnik nie zapewniał odpowiednich osiągów. Małe koła utrudniały jazdę po nierównych szosach, a samochód był bardzo głośny. Te wszystkie minusy nie wystraszyłyby spragnionych motoryzacji Polaków, gdyby tylko założenia projektu zostały spełnione. Główną przyczyną porażki projektu i nieuruchomienia produkcji masowej był fakt, że samochód był zbyt drogi. Jego cena kształtowała się w granicach 50 tysięcy złotych czyli równowartości 20-stu średnich miesięcznych pensji. W tym samym czasie dużą, wygodną i piękną Warszawę można było kupić już za około 120 tysięcy złotych. Dodatkowo niemiecki Glas produkujący Goggomobila wciąż protestował przeciwko skopiowanym rozwiązaniom technicznym w Mikrusie – to ostatecznie przesądziło o zamknięciu produkcji w 1960 roku.